Advert
Advert
Advert
TARİHİ MEKANLARINI KORU, GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIK
Muhammet Baran Aslan

TARİHİ MEKANLARINI KORU, GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIK

Bu içerik 125 kez okundu.
Advert

TARİHİ ESERLER VE BİRECİK
Bazen bu konuyla ilgilenen tek kişinin kendim olduğu zannına kapılıyorum. Zira her yolu denememe rağmen hiçbir icraat göremiyorum. ( Umarım öyle değildir) İsterseniz biraz  tarihin ve tarihi eserlerin öneminden bahsedelim.
Tarih en değerli bilim dallarındandır. Zira hiç bitmez. Her gün tarih olmaya devam etmektedir. Ve her şeyin bir tarihi vardır. Tarih milleti millet yapan ana unsurlardandır. Kültür ve medeniyetin yapı taşlarındandır. Tarih mazimizdir. Tarihini yitirmiş bir millet esir olmaya mahkumdur. Ayrıca tarih insanı insan yapan, şahsiyet kazandıran üç disiplinden biridir. Bunlar din, tarih ve lisan-edebiyattır. Vatanına yararlı, insanlığa faydalı, büyüklerine saygılı nesillerin yetişmesi için şart olan disiplinler bunlardır. Tarih sanatı besleyen ana kaynaklardandır. İnsanlığın yaşadığı savaş, kıtlık, göç gibi hadiseler tablolara, şarkılara, kitaplara, destanlara da yansır. Görüldüğü üzere tarih en önemli ders, bilim dalı ve disiplinlerden biridir. Hal böyle iken tarihin ana unsuru ve ürünü olan tarihi eserlerin kıymeti göz ardı edilemez. Tarihi eserler  bir milletin yaşadığı topraklarda bıraktığı izlerdir. Unutulmamalı ki tarihi eserler hepimizindir. Onları korumak insaniyet meselesidir. Tahrip etmek ise yasak olduğu kadar ayıptır, saygısızlıktır. Çocuklarımızın ataları ile aralarındaki bağların kopmasını istemiyorsak bunlara sahip çıkmalıyız. Bana söyler misiniz tarihi eserlerimizi kaybedersek kitaplar neyi yazacak, mekteplerde ne öğretilecek, tarihçiler neyi araştıracak, turistleri ne çekecek, şehirleri ne süsleyecek?... Bundandır ki bu konuda acilen doğru adımların atılması gerekmektedir.
Ben konu dahilinde çok uğraştım. Çok emek verdim. Öncelikle tanıdığım herkese tarihin önemi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Tarihi eserlerimizin korunması için dernek ve vakıfları, Muhtarları, partileri hatta zabıtayı ziyaret edip bilgilendirdim. Cimer’e yazdım. Kaymakamlığa dilekçe verdim. Duyuru yaptırdım. Afiş hazırladım. Sosyal medyada paylaşım yaptım. Makale yazdım. Yerel gazetede haber çıkardım. Mesajlar attım. Belediyeye gittim. Lakin benim imkan ve gücüm çok sınırlı.
 Zaten yeteri kadar tahribata uğramış olan eserlerimizi tamamen yitirmek istemiyorsak gerek halk gerekse devlet olarak adımlar atmalı ve buralara sahip çıkmalıyız. M.Ö. kurulmuş olan şehrimizde Memlüklü ve Osmanlılardan kalma eserlerin olduğunu kaç kişi biliyor acaba. Yahut kaç kişi önemsiyor. Halk oraları harabe olarak görüp çöplerini atıyor! Bu nasıl bir cehalet ve vurdumduymazlıktır?
Tarihi eserlerimiz  acil bir şekilde restore edilmelidir. Lakin bu restorasyon işinin ehli uzmanlarca usulüne uygun şekilde yapılmalıdır. Bu zor olabilir. Zira bunun için zaman, imkan, uzman ve para gereklidir. Ama en azından bu eserlerin etrafları temizlenmeli, afetlere karşı tedbirler alınmalı, tanıtımı yapılmalı ve kayıt altına alınmalı, zarar vermeyecek şekilde uyarı tabelaları ve kameralar yerleştirilmeli, zabıta bunlara sahip çıkmalı, afiş ve el ilanları basılmalı, muhtarlar uyarılmalı, tarihi camilerin imamları camilerine sahip çıkmalı, kanaat önderleri- aşiret liderleri- cemaat ağabeyleri bilgilendirilmeli, stklar bunları korumalı, mekteplerde talebelere tarih şuuru aşılanmalı, define avcıları ve tarihi eser kaçakçıları önlenmeli, tahrip edenlere caydırıcı cezalar verilmeli, küçük çocuklara sprey boya satımı yasaklanmalıdır.
Bizden bu kadar. Gerisi yetkililere kalmıştır. Bazı şeylerin değişmesi ve düzelmelerin görülmesi dileğiyle…
MUHAMMET BARAN ASLAN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Askeri midibüs ile TIR çarpıştı: 1 asker şehit 14 yaralı
Askeri midibüs ile TIR çarpıştı: 1 asker şehit 14 yaralı
11 Temmuz İlkögretimokulu 5. Sınıf öğrencilerine hoşgeldin programı.
11 Temmuz İlkögretimokulu 5. Sınıf öğrencilerine hoşgeldin programı.