Advert
Advert
Advert

Sinema filmi çekebilmek için pamuk tarlasında alın teri döktüler

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde çiftçilik yapan Abdullah Aslan, köyünde çekilen sinema filminden etkilenerek geçen yıl tarlalarını satıp oyunculuğunu da yaptığı ilk filmini çekti Bu yıl ise karısı ve çocuklarıyla civardaki tarlalarda çalışarak sermaye yapan Aslan'ın oyunculuğuna karısı da yapımcı olarak destek veriyor

Sinema filmi çekebilmek için pamuk tarlasında alın teri döktüler
Sinema filmi çekebilmek için pamuk tarlasında alın teri döktüler Admin: Salih Darıcı
Bu içerik 47 kez okundu.
Advert

SALİH DARICI - Şanlıurfa'da hem ailesiyle çiftçilik yapan hem de film çekmeye gayret eden Abdullah Aslan, filmin maliyetini karşılayabilmek için de ailece civardaki tarlalarda alın teri döküyor.

Aslan, kendisinin de rol aldığı, köylülere borçlu olan bir kişinin başında geçenlerin anlatıldığı ilk filmi olan "Horoz Bayram" adlı komedi filminini geçen yıl çekti.

Abdullah Aslan'ın eşi Elif Aslan ise sinema yapımcılığı işine ekonomik zorluk yaşadıkları için ilk başta karşı çıktı ancak kocasının film sevdasından vazgeçmeyeceğini anlayınca sonradan kendisi de sektöre girmeye karar verdi.

Aslan Çifti, çekmek istedikleri ikinci filmin maliyetini karşılayabilmek için civardaki tarlalarda işçi olarak yaz boyu çalıştı. 

Aile büyüklerinden de borç alan Aslan çifti, şimdi oyunculuk ve yapımcılığını da üstlendikleri "Fecr" adlı filmi izleyiciye ulaştırabilmek için gece gündüz ter döküyor.

- "Tarlalarda çalışan herkes parasını verdi"

Elif Aslan, muhabirimize yaptığı açıklamada, eşinin film işine girmesi nedeniyle ilk başlarda maddi ve manevi olarak çok yıprandıklarını söyledi.

Eşiyle kırgınlık yaşamalarına rağmen kocasının film sevdasından vazgeçmediğini anlatan Aslan, aksine kocasının kendisinden zaman zaman yardım etmesini istediğini anlattı.

Zamanla önceki film için gittiği setlere alıştığını ve kocasının yanında olmaya karar verdiğini vurgulayan Aslan, "Başta kızdığım şeylere bende alıştığımı fark ettim bunun üzerine madem sen bırakmıyorsun artık bu sektörde bende varım diyerek sinema yapımcılığına ilk adımımı attım. Bu defa eşim Abdullah'tan kendisinin bana destek vermesini istedim önceki sinema filmi için tüm varlığımızı sattık. Şuan ki sinema filmi içinde tüm ailem akrabalarım ile birlikte tarlalarda aylarca çalıştık, kazandıkları paraları bana verdiler. Şuan  Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yapımcılığını üstlendiğim yönetmenliğini Engin Tutuş'un yaptığı 'Fecr' isimli macera ve korku filminin çekimine başladık. Bir seyyah ailenin ıssız gözden ırak bir köyde karşı karşıya kaldıkları olaylarla mücadalesini konu alan bir film yapıyoruz. Nefes kesen bir macerayla izleyicileri koltuğa yapışacağından eminiz." diye konuştu.

- "En büyük yardımcım eşim"

Abdullah Aslan da ilk filminin çekim aşamasında çok zorlandığını ve çevresinde sıkça eleştiri aldığını hatırlattı.

İlk filminde eşinin kızdığı için kendisini yalnız bıraktığını ancak ikinci filminde en büyük desteği ise eşinden aldığını vurgulayan Aslan, şöyle devam etti:

"Şuanda ikinci filme başladık en büyük yardımcım destekçim eşimdir. Bu sektörde artık eşim 'bende varım gittiğin bütün yollarda beraberiz' dedi. Şimdi eşim benim yapımcım oldu ben onun oyuncusuyum ama bütün çalışmaları beraber yürütüyoruz. Hedeflerimiz daha güzel yerlerde olmak insanlara sanatı daha güzel tanıtmaktır. Zor şartlarda bunları yapıyoruz tabi ki geçen yıldan bu yana amelelik yaptık pamuk topladık ırgat olarak çocuklarla beraber çalıştık sırf bir filim daha çekebilmek için eşim Elif'ten Allah razı olsun. Benim için amelelik yaptı, çalıştı sadece bu sinema filmini çekebilmek için. Ben bunu öğrendim bir erkeğin arkasında eşi duruyorsa yapamayacağı bir şey yoktur."

- "Çift'in heyecanları beni işe bağladı"

Filmin yönetmeni Engin Tutuş ise geçen yıl Abdullah Aslan'ın film çekme çabasını medya aracılığıyla öğrendiğini söyledi.

Aslan'ın büyük bir fedakarlık göstererek sinema sektörüne girme çabasına destek olmak istediğini belirten Tutuş, "Destek vermek istedim birlikte bir iş yapalım dedim. Hazırlık aşamasında olduğum bir projeyi sundum onunda hoşuna gitti ve kendi hazırlık aşamasında olduğu projeyi erteledi ve bu yeni projede eşi Elif hanımla olacağını söyledi. Başta eşinin ne iş yaptığını sordum ev hanımı dedi, bu bölgeden bir kadının böyle bir işe girmesi oldukça hoşuma gitmişti vereceğim desteği de iyice artırdım. Elif hanım ile tanıştık konuştuk projeyi anlattım ikisi de hazır olduklarını söylediler çok heyecanlılardı ve benim daha çok işe bağlanmama sebep oldular. Birlikte bir yola çıktık bu sektörde kadınlarında yapımcı olacağına inanıyorum. Bu insanlar, bu bütçeyi oluşturmak için amelelik yapmış kızgın güneş altında tarlalarda çalışmışlar. Biz bu işi sadece para için yapmıyoruz çok sevdiğimiz için yapıyoruz bu sebeple elimizden gelen her şeyi yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Tutuş, yaklaşık 30 kişilik bir ekiple çalıştıklarını ifade ederek, filmin kısa süre içerisinde tamamlanmasını planladıklarını sözlerine ekledi.

birecik halfeti şanlıurfa sinema filmi fecr abdullah aslan pamuk tarlası
Advert Advert Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Askeri midibüs ile TIR çarpıştı: 1 asker şehit 14 yaralı
Askeri midibüs ile TIR çarpıştı: 1 asker şehit 14 yaralı
11 Temmuz İlkögretimokulu 5. Sınıf öğrencilerine hoşgeldin programı.
11 Temmuz İlkögretimokulu 5. Sınıf öğrencilerine hoşgeldin programı.