Advert
Advert
Advert

Birecik'te 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri

Şanlıurfa'nın Birecik İlçesinde Birecik Kaymakamlığınca tertiplenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı bir dizi etkinlikle gerçekleştirildi.

Birecik'te 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri
Birecik'te 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri Admin: Salih Darıcı
Bu içerik 305 kez okundu.
Advert
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri, gaziler ve vatandaşların katıldığı etkinlikte Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İlçe Mustafa Kaya  şehitler için dua etti
 
Etkinlikler Birecik Sahil yolunda bulunan 15  Kaymakam Fatih Çelikkaya, Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, AK Parti İlçe Başkanı Vahap Aktar,Daire Amirleri, Şehit Yakınları, gaziler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla başladı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti okunarak şehitler için dua yapıldı. 15 Temmuz gününün önemine ilişkin İlçe Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam  ve İlçe Kaymakamı Fatih Çelikkaya tarafından protokol konuşmaları yapıldı.
 
 
Konuşmaların ardından “15 Temmuz Kanlı Darbe Girişimi Özet Görüntüleri” “15 Temmuz Destanı”, “Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in Ağlatan Haberi”, “30 Kuş ve Ömer Halisdemir” adlı belgesel filmlerin izlenmesi birlikte30 kuş Şiiri okunarak etkinliğe devam edildi. 15 Temmuz’u 16 Temmuz'a bağlayan gece yarısı saat 00.13’de tüm camilerimizde olduğu gibi 15 Temmuz Demokrasi Meydanında sela okunarak Demokrasi Nöbetine başlandı. Nöbete katılan vatandaşlarımıza yemek ve içecek ikramından sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın konuşması canlı olarak izlendi.

Başkan Mirkelam yaptığı konuşmada,15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, aydınlık gelecegimizi yok etmek isteyen vatan hainlerinin bu emellerine ulaşmalarına canları pahasına engel olan tüm şehit ve gazilere minnet duygularını dile getirdi.

Başkan Mirkelam, hain darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz gecesini acı hatıralarla andıklarını belirterek, "Bu millet,15 Temmuz'u bir kara leke, bir kara gün olarak hatırlayacaktır. Ama yine bu millet, Çanakkale'de ve İstiklal Savaşı'nda Şanlıurfa'nın kurtuluşunda, Birecik'in kurtuluşunda olduğu gibi tüm Türk halkının o gece göstermiş olduğu onurlu ve yürekli direnci millet için, bu bayrak için, bu ezan için hayatını vermeye hazır olduğunu tüm Türkiye gibi göstermiştir" dedi.

Başkan Mirkelamı,15 Temmuz gecesi, FETÖ terör örgütünün, dış güçlerin iş birliğiyle ülkemizin ve Türk milletinin üzerine kara bulutlar gibi çöktüğünü hatırlatarak, "Ancak onlar bir şeyi unutmuştu. Bu millet, ne FETÖ'ler, ne çeteler, ne Fransızlar, ne İngilizler gördü ama hiçbir zaman Çanakkale ruhunu, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettiği ettiği günü unutmadı. Bu millet şereflidir, bu millet onurludur. Bu millet, bayrağı için yeri geldiğinde seve seve göğsünü açıp ölüme 'buyur hoş geldin' diyen bir millettir" ifadelerini kullandı.

Mirkelam, "Ölürsem şehit, kalırsam gazi" düsturu ile yaşayan bu milletin, Allah'ın izniyle her türlü şerlere, belalara, hakkına, hukukuna ve vatanına musallat olan herkese karşı koyabilecek güçte ve yüreklilikte olduğunu belirtti.

15 Temmuz gecesinde, bu milletin, tanklara, uçaklara, makineli tüfeklere, silahlara, toplara karşı, imanıyla, yüreğiyle, bayrak aşkıyla, vatan aşkıyla, ezanının, ümmetinin geleceği aşkıyla tüm dünyaya örnek olacak mücadele verdiğini ifade eden Mirkelam, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Başkan Mirkelam, "Bu milletin imanı, bu milletin direnci, cesareti, Allah, bayrak ve ezan sevgisi, bunların hepsini bertaraf etti.Her karışı şehit kanıyla sulanmış bu kutsal vatanımızı bölmeye, hiçbir ülkenin ve hiçbir hainin gücü yetmez" diye konuştu.

Hain girişimin olduğu gece canlarını ortaya koyan şehit ve gazilere bu milletin minnettar olduklarını belirten Başkan Mahmut Mirkelamı, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu millet gücünü önce Allah'tan alıyor. Allah'ın izin verdiği müddetçe, bu millet Müslüman ümmetinin hem koruyucusu, hem temsilcisidir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti dünyada Müslümanları koruyan, tıpkı Osmanlı tarihinde olduğu gibi tek güç, tek devlet ve tek lider olarak ayakta duruyor. Allah bu milleti 15 Temmuz gibi belalardan bir daha olmamak üzere korusun.

Bu duygularla şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum şeklinde konuşmasını tamamladı.

Birecik'te 15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri 2019 başkan mirkelam
Advert Advert Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Askeri midibüs ile TIR çarpıştı: 1 asker şehit 14 yaralı
Askeri midibüs ile TIR çarpıştı: 1 asker şehit 14 yaralı
11 Temmuz İlkögretimokulu 5. Sınıf öğrencilerine hoşgeldin programı.
11 Temmuz İlkögretimokulu 5. Sınıf öğrencilerine hoşgeldin programı.